28 Kasım 2009 Cumartesi

HEIMRAD BÄCKERkara duvarı biliyor musunuz?
hayır.
çakıl çukurunu biliyor musunuz?
hayır.
11. bloğu biliyor musunuz?
hayır.
gaz odalarını biliyor muydunuz?
hayır.
parlayan alevleri gördünüz mü?

heimrad bäcker/ tutanak
çeviren: erhan altan-selda saka
dünya kitapları/ dünya deney 2003


heimrad bäcker, 9 mayıs 1925'te viyana'da dünyaya geldi. hitler'in doğduğu bölge olan yukarı avusturya'da büyüdü. 13 yaşında kendini avusturyanın ilhakı ile başlayan dalganın içinde bulan ve dönemin kültürel iktidari nasyonal sosyalist ideolojinin etkisinde kalan bäcker, hitler gençlik örgütünün yukarı tuna bölgesi'nde çalışmalara katıldı. o zamanların basın yayın dünyasına hakim olan nasyonal sosyalist yayın organları için röportajlar yazdı. bu dönemdeki nasyonal sosyalizme bağlılığı, daha sonra onun ömür boyu sürecek (ve kendi deyimiyle ancak ölümle son bulabilecek) travmasını ve araştırma alanını oluşturdu.

orta öğrenimini graz kentinde, işçi okulunda tamamladıktan sonra viyana üniversitesindeki felsefe, sosyoloji ve etnoloji eğitimini 1953 yılında tamamladı. ilk şiirlerini üniversite yıllarında yayımlamaya başladı. daha sonra linz'e yerleşip halk eğitim merkezinde sosyal bilimler öğretmenliği yaptı.

savaştan birkaç yıl sonra başlayan, döneme dair bulduğu her şeyi okuma tutkusu yaşamının geri kalanı boyunca da devam etti. okudukları arasında 42 bin sayfalık nürnberg mahkemelerinin tutanakları, alman demiryollarının tutuklu sevkiyatlarına dair tuttuğu seyrüsefer defterleri, raul hilbergin, ernst kleenin, simon wiesenthalin kitapları, askerlerin ve kurbanların mektupları, görgü tanıklarının auschwitz özel komandolarına dair raporları da dahil olmak üzere pek çok belge sayılabilir. 1982'de yayımlanan seestückadlı şiir kitabından sonra 1986'da, 1968-1985 yılları arasında yazdığı, en önemli eseri ve kişisel dramının özeti olan nachschrift'i ( tutanak ) yayımlandı. tutanak bir dönüm noktası oldu şiir yaşamında ve bundan sonra da sadece holokaust ile ilgili belgesel şiirler yazdı. daha sonra gelen referandum, epitaph, şiirler ve metinleri, 1997de nachschrift 2 izledi.

şairliğinin yanı sıra yayınevi sahipliği ve editörlük de yapan bäcker, avusturya'da ticari amaç gözetmeyen ve avangard yazının basıldığı ilk yayınevini kurup uzun yıllar yönetti. 1968 yılından başlayarak neue texte (yeni metinler) isimli yazın dergisini çıkaran bäcker, 1976'dan itibaren eşi margret'le birlikte edition neue texte yayınevini kurdu. bu yayınevi, bugün artık tanınmış olan çok sayıda şairin eserlerini ilk kez yayımlama olanağına kavuştukları bir adres oldu. 1987-89 yılları arasında avusturya yazarlar birliğinin başkanlığını da yapan heimrad bäcker, 2003 yılında linz'de öldü.


(not: heimrad bäckerin tutanak adlı kitabının eki olan tutanak üzerine adlı kitapçıktan alıntı yapılmıştır.)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder